Ortopedica
Vježbe
Stopalo se sastoji od 26 kostiju koje su međusobno povezane čvrstim svezama i dugim i kratkim potkoljeničnim mišićima. Ono ima tri točke neposrednog koštanog uporišta. Stražnju točku uporišta čini kvrga petne kosti, a prednje uporišne točke su glavica pete metatarzalne kosti s vanjske strane i glavica prve metatarzalne kosti s unutarnje strane.
Zadovoljni pacijenti
Nošenjem ortopedskih uložaka postiže se fiziološki neutralan položaj stopala kojim se ono postavlja u položaj koji osigurava ravnomjernu raspodjelu opterećenja.
Nošenje anatomski prilagođenih uložaka aktiviraju se mišići i tetive stopala i potkoljenice.
Za stopalo
Stopalo se sastoji od 26 kostiju koje su međusobno povezane čvrstim svezama i dugim i kratkim potkoljeničnim mišićima. Ono ima tri točke neposrednog koštanog uporišta. Stražnju točku uporišta čini kvrga petne kosti, a prednje uporišne točke su glavica pete metatarzalne kosti s vanjske strane i glavica prve metatarzalne kosti s unutarnje strane. Te tri uporišne točke spojene su u lukove; medijalni uzdužni koji je viši, lateralni uzdužni koji je niži, te poprečni luk. Zbog svoje funkcije i složene građe ljudska stopala izložena su značajnim i konstantnim opterećenjima što ih čini podložnima za nastanak širokog raspona mogućih ozljeda i deformiteta.
Problemi u stopalima prenose se na druge dijelove tijela. Čitava težina tijela počiva na stopalima, koja svojim biomehaničkim utjecajem na koljena, kukove, zdjelicu, a zatim i cijelu kralježnicu utječu na držanje cijelog tijela. Narušena funkcija stopala dovodi do neravnomjerne raspodjele opterećenja, nepravilnog hoda te posljedično do bolova, grčeva i umora u mišićima stopala i potkoljenica, bolova u koljenima, kukovima i lumbalnom dijelu kralježnice, neugodnog osjećaja te bržeg zamaranja prilikom stajanja, hodanja ili trčanja. Najučestalije indikacije za nošenje ortopedskih uložaka uključuju ravno stopalo (pes planovalgus), udubljeno stopalo (pes excavatus), bolnost prednjeg dijela stopala (metatarsalgia), petni trn (calcar calcanei), čukljevi (Hallux valgus), intenzivne sportske aktivnosti, dijabetičko stopalo i dr.
Deformiteti svodova stopala uspješno se korigiraju vježbama te nošenjem ortopedskih uložaka. Za uspjeh potrebna je upornost. Donosimo vam nekoliko vježbi koje su se pokazale korisnima. Vježbe je potrebno izvoditi dva puta dnenvo uz deset ponavljanja.
Za kifozu
Kifoza predstavlja zakrivljenost srednjeg dijela kralježnice. Sam pojam kifoze odnosi se na pretjeranu zakrivljenost. Kifoza se u pravilu ispravlja znatno brže nego skolioza. Kifotično držanje također je nešto što ne biste smjeli zanemariti budući da kifotično držanje vrlo brzo prelaz u kifozu. Terapija je većinom usmjerena na jačanje prsnih i trbušnih mišića te mišića leđa. S terapijom je potrebno započeti što ranije. Pasivni oblici terapije uključuju ležanje na trbuhu s blago povišenim jastukom, razne masaže te hidroterapiju. Vježbe istezanja mogu poboljšati fleksibilnost kralježnice i ublažiti bolove u leđima. Nošenje ortopedskih uložaka uz redovito vježbanje značajno doprinosi pravilnijem držanju.
Za skoliozu
Skolioza je bočna zakrivljenost kralježnice zbog koje grudni koš gubi simetriju. Najčešće se javlja tijekom rasta neposredno prije puberteta, a ima tendenciju pogoršavati se s rastom. Skoliozu se dovodi u vezu s nepravilnim držanjem i/ili usljed skraćenja jednog donjeg ekstremiteta. Donosimo vam nekoliko vježbi kojima je uz nošenje ortopedskih uložaka moguće aktivirati mišiće kralježnice i popraviti položaj tijela.
Otisak
Da bi uložak za obuću mogao biti individualno prilagođen svakom pojedinom stopalu potrebno je „snimiti“ stopalo. To se provodi kompjutorskom analizom, korištenjem spužvaste pjene ili korištenjem plantografa kojim se dobiva tinteni otisak ili plantogram. Ukoliko se ulošci koriste u korektivne svrhe potrebno je nalazom liječnika utvrditi kliničku sliku i postaviti dijagnozu, uz obavezno praćenje napretka svakih 6-12 mjeseci. „Snimak“ stopala moguće je obaviti u našem salonu uz prethodnu najavu ili u nekoj od naših brojnih preventivnih akcija.